Podporují nás

Město Hořice Královéhradecký kraj NF AVAST Nadace Agrofert Lesy ČR Biskupství královéhradecké Nadace KB Jistota Domácí hospic Duha Výbor dobré vůle Kubištovy Hořické trubičky - JANKA Nadační fond Pepina Strix Hořice Kimtex Petráčkovy hořické trubičky Město Nová Paka Město Lázně Bělohrad CWS boco Michal Súkup

Ze života hospice

„Maminka má rakovinu, teď nemá žádné obtíže, ale já jsem se rozhodla, že vás požádám o pomoc, protože mám strach, že péči sama nezvládnu.“

Již druhý den po tomto telefonátu a návštěvě dcery v hospici byla nemocná do domácí hospicové péče přijata. V jejím vlastním prostředí jí navštívil lékař a zdravotní sestra. Zdrojem utrpení člověka nejsou pouze fyzické bolesti, které nemoc doprovázejí a které je možné vhodnými paliativními postupy vyřešit. Utrpení se ale projeví především následkem všech postupných ztrát. Záleží velmi na celém hospicovém týmu, aby dokázal vytvořit společně s rodinou kruh vlídného prostředí, kde nemocný se bude cítit přijat, ale především kde bude vnímat lásku.

Maminku doprovázela dcera a syn, kteří se dokázali dívat svým srdcem a velmi citlivě přistupovali k tomuto období jejího života.  V předvečer smrti se stav nemocné mírně zkomplikoval. Nemocná s námi začala tiše mluvit o svém strachu ze smrti.

V ženě se zviditelňovala zvláštní vnitřní síla, tak patrná u všech umírajících lidí. Dospěla v tomto období k vnitřní zralosti a duchovní velikosti a přála si poskytnout svátost pro nemocné z rukou hospicového kaplana. Tento vnitřní proces znamenal přípravu a především posilu na poslední a rozhodující boj. Nemocná odešla za pár hodin od této jasně vyslovené prosby velmi pokojně a vyrovnaně, uprostřed svých dětí, které tak milovala.

Naše společné rozloučení v hospici při mši svaté bylo poděkováním za tuto nám svěřenou ženu a za celou její rodinu. Připomínalo charakter vzpomínkové slavnosti. Při malém pohoštění jsme cítili, že naše vzájemná láska k těm, kdo žili před námi, není jen prchavým okamžikem, ale skutečností, přesahující veškeré lidské chápání času a prostoru.

Jana Sieberová

 

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.