Z muzikálu do muzikálu 2 – oblíbené příběhy zaujaly ve Vrchlabí

Nedělní květnové odpoledne rozzářilo nejen nádherné slunečné počasí, ale také benefiční představení Pěveckého sboru SDS. Z muzikálu do muzikálu 2, další pokračování oblíbených zhudebněných příběhů, mohli diváci shlédnout a vyslechnout v prostorách Divadelního klubu Vrchlabí a současně přispět na dobrou věc. Výtěžek byl věnován na provoz Domácího hospice Duha. Tři muzikály v režii Pavla Hrdiny a choreografii Jany Mikulové, přinesly na scénu známé příběhy knižní, filmové i hudební tvorby. První zavedl všechny do Paříže roku 1832, do neutěšených poměrů nespokojené francouzské společnosti, do společnosti propastných sociálních a hlavně majetkových rozdílů. Uprchlý vězeň Jean Valjean dostává díky nečekanému zbohatnutí šanci změnit nejenom svůj život. Jako továrník a starosta se setkává s umírající ženou Fantinou, živící se jako prostitutka, aby zajistila svoji jedinou dceru Cosettu. Valjean zachraňuje Cosettu a ujímá se její výchovy. Jako dospělá se Cosetta zamiluje do studenta Maria, jehož mladistvá touha změnit společnost vede až na revoluční barikády… Příběh lásky, naplněných i nenaplněných snů trval prakticky hodinu a byl prodchnut humornými i dojemnými momenty. Po přestávce, během které se diváci mohli jít osvěžit do restauračního stánku, následovala další svěžest hudební, v podobě těch nejlepších písní skupiny ABBA – v muzikálu Dancing Queen. Jednoduchý příběh představil taneční a pěvecký soubor, který se připravuje na své veřejné televizní vystoupení. Po roztržce s režisérem Vojtou uraženě odchází ze souboru namyšlená, leč vynikající zpěvačka Dejna. Sbor vyhlašuje urychlený konkurz na novou sólovou zpěvačku, který však končí s tragickým neúspěchem. Řešení nakonec sbor nalézá přímo ve svém středu, v podobě ušlápnuté a nevýrazné Kristýn. Po pěveckém souboji Kristýn se stále uraženou Dejnou, se sbor vydává na vystoupení, kam se s omluvou vrací nakonec i samotná Dejna. Třetí muzikálový příběh Vlasy byl opět prodchnut příběhem lásky, ale také lehkomyslností a krutou realitou smrti. Vojenskou službu nastupující Claude Bukowski se spřátelí se skupinou mladých hipíků a zamiluje se do Sheilly, dcery místních boháčů. Posléze, aby se mohl Bukowski se Sheilly naposledy vidět ještě před odletem do Vietnamu, vymění si oblečení s hipíkem Bergerem. Armáda však nečekaně odlétá dříve a Berger ve válce zahyne. Výjev tančící smrti, která se plouží kolem hlavních aktérů příběhu, byl ostatně asi nejsilnějším momentem tohoto muzikálu. A ač to autoři bezpochyby sami neplánovali, kontrastoval s realitou hospicové péče. Nevyléčitelné onkologické onemocnění se netýká pouze seniorů. Smrt se nevyhýbá ani mladým rodičům, studentům nebo dokonce nemluvňatům. Častokrát si vybere někoho, kdo by měl mít ještě vše před sebou a u koho bychom to nečekali. K hospicové péči však patří i takové momenty jako je smíření mezi lidmi, pochopení a láska. A i ty byly v muzikálech obsaženy.

Domácí hospic Duha chce poděkovat všem účinkujícím, nejen za tři skvělé muzikály, ale také za nabídku vzdát se honoráře ve prospěch hospice. Poděkování náleží i Divadelnímu klubu Vrchlabí za možnost představení uskutečnit a za skvělou spolupráci. A především chce poděkovat všem divákům, že svojí účastí a finančním přispěním podpořili zlepšování péče o umírající v našem regionu.

Jakub Holman

Prezentace domácího hospice

Francouzský voják rozdává programy na muzikál

Před zahájením