Podporují nás

Vernisáží započala výstava „Být spolu…“ o hospicové péči v Královéhradeckém kraji

Hospice jsou společensky často probírané téma. Přesto je problematika důstojného umírání něčím, před čím společnost strká jako pštros hlavu do písku. Přibližně těmito slovy byla 9. října 2017 zahájena na krajském úřadě v Hradci Králové hospicová výstava Být spolu…

Výstavu uskutečnily ve spolupráci s Královéhradeckým krajem všechny hospice, které poskytují svoji péči na území tohoto regionu. Za pomoci doprovodných textů a fotografií představily návštěvníkům svoji službu onkologicky nemocným pacientům v terminálním stádiu onemocnění. Průřezem této výstavy pak byly umělecké fotografie Petra Wagenknechta, který vlastně stál u počátků celé této akce. Rozhodl se nafotit lidi v jejich různých etapách života, během kterých prožívají různé vztahy s okolím i svými nejbližšími. Na fotografiích tak bylo možné spatřit malé děti, závody v běhu, rodinnou oslavu nebo stařenku, která prohlíží svou svatební fotografii. Myšlenka fotografií „být spolu“ nadchla Domácí hospic Setkání a jeho tým se rozhodl uspořádat výstavu o hospicové péči, kterou by doplňovaly právě fotografie Petra Wagenknechta. Vždyť hospicová péče není o ničem jiném, než o tom „být spolu“. Přesněji řečeno o tom, aby nemocný nezůstal sám. Aby pečující rodina nezůstala sama ve své těžké životní situaci…

Výstava se nakonec stala putovní. Od Domácího hospice Sdílení si ji vypůjčil Domácí hospic Duha, který ji na čas umístil do předsálí městské radnice v Hořicích. Po jejím ukončení vzešla myšlenka, že by bylo dobré, kdyby se představily všechny hospice z okolí. Myšlenka nadchla náměstka hejtmana ing. Dernera, a tak se celá akce mohla uskutečnit přímo v srdci Královéhradeckého kraje. Přítomni byli zástupci Domácího hospice Duha, Domácího hospice Setkání, perinatálního hospice Dítě v srdci, Hospice Anežky České a Domácí hospicové péče Oblastní charity Hradec Králové. Po promluvě pana Dernera měli své slovo zástupci hospiců. Jana Sieberová z Duhy využila svůj čas k poděkování všem za podporu hospiců a za spolupráci, která umožnila, aby v Královéhradeckém kraji bylo dostatek poskytovatelů hospicové péče, aniž by některá oblast zůstala nepokryta. Andrea Kolaříková ze Setkání představila pana Wagenknechta a základní příběh výstavy. Za perinatální hospic promluvila s tlumočením Amy Kuebelbeck, zakladatelka perinatální péče v USA. Perinatální hospic je specifickým tím, že doprovází rodiče, jejichž nenarozenému děťátku byla diagnostikována nemoc těžko slučitelná se životem po narození. Nabízí tak pomoc těm, jejichž dítě zemřelo před porodem, během něho nebo v době krátce po něm.

Po Amy Kuebelbeck dostal slovo pan ředitel Wajsar z Hospice Anežky České v Červeném Kostelci, prvního lůžkového hospice zbudovaného v ČR. Na závěr promluvil Václav Hrček, ředitel Oblastní charity Hradec Králové, který především vyzdvihl nelehkou práci hospicových zdravotních sester.

Příjemně strávené odpoledne na vernisáži, kterou hrou na hudební nástroje doprovodili manželé Chudí, započala výstava, jíž je možno shlédnout na krajském úřadě do 3. listopadu 2017.

Jakub Holman

 

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.