Podporují nás

Únava v paliativní péči…

    Únava pacientů s nádorovým onemocněním je nejčasnějším jevem, který se vyskytuje po celou dobu onemocnění. Je to stav, který působí na fyzickou, emocionální a sociální  stránku  člověka.

   Nemocný udává celkovou slabost, nedostatek energie, ospalost, ochablost, deprese a neschopnost koncentrace. Únava souvisí s velkou emocionální zatěží, kterou pociťují právě nemocní rakovinou.

   Operace spojená s onkologickým onemocněním zatěžuje organizmus anestezií, bolestí, sníženým příjmem potravy. Nemocný může během léčby podstoupit několik operací, z nichž každá přispívá k celkové únavě.

    Pacienti, kteří jsou léčení ozařováním, udávají únavu na začátku léčby, kolísání je patrné v dalším průběhu. Největší potíže jsou v odpoledních a ve večerních hodinách. Paliativní radiotarapie má vedlejší účinky v podobě zvýšené únavy. Ačkoli paliativní radioterapie vede ke zlepšení mnoha symptomů, dochází ke zhoršování psychického stavu a k celkové vyčerpanosti.

     Chemoterapie zvyšuje též únavu, ale také je častá nevolnost, nechutenství, úbytek  živin, které vedou k nedostatku energie. Radioterapie a chemoterapie mají dlouhodobý dopad na celkové energetické zdroje – únava je tak mnohem výraznější. Také bioterapie je spojována se vznikem únavy.

    Pro nemocné a pro jejich rodiny je důležité, že mohou o syndromu únavy hovořit se zdravotníkem. Ten se snaží o rovnováhu v činnosti a v odpočinku u nemocného. Zvyšující se únava a spavost můžou být známkami toho, že se blíží konec života. Potřeby a priority se během onemocnění velmi často mění.

      Zdravotník  musí pečlivě naslouchat tomu, co chce pacient a jeho rodina. V ošetřovatelské dokumentaci se snažíme rozpoznat, kdy má nemocný nejvíce energie a v té době s ním plánujeme jeho aktivity. Snažíme se např. minimalizovat plánované návštěvy u lékaře tak, aby nemocný trávil co nejméně času cestováním. Činnost plánujene v kratších intervalech a snažíme se šetřit síly na jeho oblíbené aktivity.

   Vzpomínám často na přání pacienta pár dní před smrtí. Toužil navštívit supermarket, projít si naposledy ceny potravin, ale také chtěl doporučit rodině určité výrobky, které usnadňují přípravu jídla. I když rodina pociťovala určitou  nejistotu v plnění tohoto přání právě v tak obtížné době, po společné úvaze obchod s nemocným navštívila. Radost z návštěvy byla oboustranná…

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.