16. 09. 2010, 17:10

Setkání zdravotníků a dobrovolníků o.s. Duhy na Eljonu ve Špindlerově Mlýně...

Vážení přátelé,       děkujeme  za společný čas všech zdravotníků a dobrovolníků sdružení Duhy na Eljonu uprostřed krásy Krkonoš. Toto vzájemné setkávání nás, kteří pracujeme ve prospěch těžce nemocných a umírajících má zabránit syndromu vyhoření. Ale také vzniká  z potřeby prožít a povýšit vzájemné vztahy uprostřed nádherné podzimní přírody.     Současnost se vztahy příliš  nezabývá. Komunikujeme všemi informačními systémy, získáváme nespočetné informace o všem dobrém i zlém, internet druhé generace nosíme po kapsách...Ale! Při veškerém obdivu k vyspělé technice nejde nahradit vztah člověka k člověku, pohled z očí do očí, stisk ruky, pohlazení v radosti i v bolesti.    Společenství zdravotníků a lidí dobré vůle, které se během těchto čtyř dní vytvořilo, nám dalo poznat, že každý z nás pro svůj život potřebuje harmonii. Vzájemné sdílení všech těchto skutečností se zdravotníky z hospice Prachatice, Prahy, Mělníka nás upozornilo, že si nevystačíme pouze s orientací vlastní, ale potřebujeme radu, posilu, pomoc, napomenutí druhých...     Růst člověka není v pouhém násobení vědomostí, ale jde především o inteligenci srdce. Můžeme si sice říci, doba je zlá, ale je dobré dodat, že my jsme tu, abychom ji zlepšili. Ona báječná atmosféra společných večerů v  horách  nám dávala zakusit toto neopakovatelné poznání.     V našem středu byla také matka českých hospiců MUDr. Marie Svatošová. Představovat paní doktorku jistě nemusíme. Sluší se však připomenout, že dílo, které společeně s ostatními vytvořila a stále vytváří, má hodnotu trvalou. Výmluvné svědectví jejího bohatého života nám dává poznat, že vše, co konáme, i ta nejmenší maličkost, má smysl  něčeho věčného. Díky ní také zjišťujeme pravé hodnoty naší služby!     Je jasné, že nikdy nebude kolem nás dost ochoty, porozumění, správných činů, krásy a dobra, abychom je nemohli společně trochu rozmnožit. Nikdy ale není pozdě něco dobrého udělat a nikdy není pozdě poznávat krásné. Buďme tedy šťastni za onen společně prožitý čas a těšme se na horské setkání všech lidí dobré vůle na Eljonu příští rok!                          Za HOS Duha Jana Sieberová Ostatní fotografie si prohlédněte zde.