14. 11. 2017, 19:23

Setkání ředitelů domácích hospiců na Erlebachově boudě 12.11.-14.11. 2017

Jsme ženy, které založily domácí hospice. Opustily jsme své jisté a někdy velmi lukrativní pracovní profese. Byly jsme terčem posměchu, čelily jsme nepochopení a v některých případech i pronásledování.

Zažily jsme ale velikou radost, když se nám podařilo v neutěšených legislativních podmínkách našeho státu rozvinout vlastní službu pro umírající pacienty.

Musely jsme se tedy logicky potkat, abychom se staly přítelkyněmi. Nejsme žádné hrdinky, jsme ženy a matky, máme své rodiny a žijeme naše vztahy. Ale také jsme našly Boha a zakoušíme, že musíme bojovat proti chladnému prostředí, kde domácí hospicová služba s křesťanským základem burcuje a vzbuzuje napětí.

Nechceme dělat nějakou revoluci ve společnosti, ale víme, že domácí hospice odpovídají na potřebu nedostatku péče pro umírající lidi, kteří stále většinově umírají v nemocnicích. Víme, že nabouráváme dosavadní struktury tím, že vytváříme struktury nové. Netoužíme mít spory, ale naopak se snažíme šířit úctu a lásku k člověku na konci jeho života.

Jana Sieberová