26. 03. 2009, 17:23

Sdružení nabídne v Hořicích hospicovou péči

Hořice - Snaha některých zdravotníků v Hořicích o zřízení střediska pečujícího o pacienty v nejtěžších stádiích nevyléčitelných nemocí začíná nabírat konkrétnější podobu. Královéhradecký biskup Dominik Duka včera odpoledne v divadelním sálemístní radnice požehnal základnímu kameni hospicové péče pod hlavičkou nového sdružení Duha, jehož členové chtějí obyvatelům podkrkonošského města do měsíce nabídnout první služby. „Chceme začít s půjčováním pomůcek, například polohovacích postelí či chemických toalet, onkologickým pacientům, kteří jsou doma a stará se o ně rodina,“ uvedla zakladatelka hořického Hospicového sdružení Duha Jana Sieberová. Další rozšíření služeb bude podle ní záviset především na tom, zda se sdružení podaří dohodnout se zdravotními pojišťovnami na proplácení poskytované péče. „Zatím budeme nemocným pomáhat pod hlavičkou sdružení pomocí grantů. Postupně bychom chtěli naše služby profesionalizovat. Máme připraven tým lékařů i sester, ale potíže jsou s financováním. Zákon už s tímto typem péče počítá, ale problémem je stanovení způsobu plateb od pojišťoven,“ vysvětlila Sieberová, která pracovala pětadvacet let jako zdravotní sestra. „Nedávno jsem podala výpověď, protože příprava hospicové péče byla tak náročná, že se to nedalo při práci zvládnout. Další členové budoucího týmu zatím zůstávají ve svých zaměstnáních, ale jsou připraveni si třeba zkrátit úvazky a do našeho projektu nastoupit,“ uvedla Sieberová. Jakmile se vyřeší financování, začne totiž sdružení Duha svým klientům nabízet i lékařskou péči s poskytováním léků na tlumení bolesti a základním ošetřením, péči nižšího zdravotního personálu, poradenství i duchovní a psychologickou pomoc. „Výhledově bychom chtěli mít zázemí v podobě kamenného hospice s několika lůžky. To by bylo ideální. Když by rodina již sama péči nezvládala, měli bychom se o pacienta kde postarat. Už o tom jednáme s radnicí,“ sdělila Sieberová. Jediným zařízením s hospicovou péčí v Královéhradeckémkraji je zatím Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku. „Našich třicet lůžek samozřejmě pro celý kraj nestačí. Stále máme přebytek žádostí. A také není dobré, když u nás pobývají pacienti s trvalým bydlištěm vzdáleným třeba sto kilometrů. Proto snahu o zřízení hospicové péče v Hořicích rozhodně vítáme,“ uvedl Pavel Melichar z Oblastní charity v Červeném Kostelci, která Hospic Anežky České už několik let provozuje. Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

Autor:

• IVAN TRUHLIČKA