Podporují nás

Reflexe stáže v Duze

Uplynul rok od mého 1. setkání s paní Janou Sieberovou v rámci jedné z mnoha přednášek, prostřednictvím kterých mj. usiluje o šíření myšlenky domácích (mobilních) hospiců. Ale publiku dává pokaždé mnohem více… Co je to? Nevím, jak to přesně formulovat, ale tehdy jsem si v duchu řekla: „S touhle ženskou se chci někdy ještě potkat.“ Podařilo se mi to, a to nejednou. Pokaždé to však bylo pouze na bázi anonymního vztahu „přednášející-posluchač“. Zkušenost to byla vždy fascinující a ze srdce bych přála ostatním zájemcům, aby obětovali kus svého drahocenného času a dopřáli si zažít zastavení s vyslechnutím ať již ryze osobního svědectví paní Jany k tématu umírání, nebo na sebe jen nechali působit harmonii, klid, radost a lásku. Tím byla totiž Jana obdarována a věřím, že právě tyto dary byly klíčem k úspěchu a k realizaci jejích tužeb spojených s péčí o druhé.

Domácí hospic Duha není jen paní Jana, ale skutečně velice dobře vystavěný tým dalších zdravotníků, kteří k sobě vzájemně chovají úctu, vnímají se, umí si naslouchat a jsou si oporou v profesním i osobním životě. Z jejich fungování čiší člověčina. Vím to, neb jsem se na začátku října roku 2017 do Duhy vypravila osobně na krátkou stáž. Po roce….! Přiznávám rovnou, měla jsem velké a neskromné očekávání. To bylo naplněno, lépe řečeno překonáno.

Od prvního pozdravu, úsměvu, přes přijetí, seznámení s tradicemi a chodem Duhy včetně praktického zapojení do přímé péče až po rozloučení. Myslím, že celá stáž byla nenásilně „namíchána“ spontánní situací (vzájemnou interakcí i potřebami klientů Duhy) a pro mě znamenala opravdu školu. Není dne, abych nevzpomněla, co dělají sestřičky, které za pacienty vyjíždějí, jak se daří klientům, které jsem měla šanci potkat a opravdu na chvilku je provázet v těžké chvíli, jak se daří celé Duze.

Nedokáži se odpojit, každý den vytane nějaká myšlenka či zážitek, ke kterým se vracím a jsem za to ráda. Bylo mé setkání s paní Janou a Duhou náhodné? Nemyslím si! Vnitřně cítím, že to byl „jen“ podpůrný začátek na mé další cestě a veledůležitý milník v péči o nevyléčitelně nemocné a jejich blízké. Děkuji paní Janě, děkuji všem z Duhy za milé setkání a děkuji Bohu, že mi nabídl příležitost…

Moc doufám v další setkávání!

PhDr. et Mgr. Ivana Spurná, Ph.D.

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.