První výročí posvěcení hospicové kaple Panny Marie Bolestné

Výročí jsou vždy důvodem k setkávání. Někomu by se možná mohlo zdát zbytečné, pořádat slavnost k výročí, které má symbolické počáteční číslo – 1 rok. Ovšem stejně jako nepomineme první narozeniny dítěte, které ještě nechápe jejich význam, tak ani v Domácím hospici Duha nebylo možné pominout první výročí od posvěcení hospicové kaple Panny Marie Bolestné. V úterý 6. 10. 2015 se tak v hospici sešlo lidsky bohaté společenství. Mezi hosty, jenž přijali pozvání na toto výročí, byla spisovatelka MUDr. Marie Svatošová, J. Em. Miloslav kardinál Vlk, Mgr. Eliška Zapletalová, farářka Církve československé husitské, Mgr. Petr Chlápek, farář Českobratrské církve evangelické. Dorazili obyvatelé Hořic i okolních obcí. Rádi jsme uvítali pozůstalé našich pacientů i ty, kteří přišli třeba jen z pouhé zvědavosti. Každý hospic si totiž žije vnitřním životem, ovšem bez uzavřených dveří.

Posvícení bylo zahájeno mší svatou, slouženou panem kardinálem Vlkem. Během této mše bylo možno vzpomenout na všechny zemřelé pacienty, ale také se znovu zamyslet nad významem hospicové péče. Jak připomenul pan kardinál – každý člověk umírá sám. Už jen tato myšlenka v nás může vyvolat pocit neklidu z kruté reality, kterou nelze změnit. Ovšem je rozdíl mezi samotou a osamělostí. Hospicový tým vstupuje do soukromí pacienta, což nelze udělat bez toho, aniž by mu tento pacient poskytl plnou důvěru. Plnou důvěru však nikdy neposkytnete neznámému člověku, ale pouze tomu, koho považujete za přítele. A ve skutečném přátelství nezůstává člověk osamělý.

Samotná mše svatá byla sloužena na církevní svátek sv. Bruna. Svatý Bruno byl zakladatelem Kartuziánského řádu, jehož řeholní způsob života je znám svou mlčenlivostí. Mlčenlivost je také jednou z hlavních součástí hospicové péče. Nevěříte? Pokud přemýšlíme o mlčenlivosti pouze v rámci přerušení komunikace, pak je takové mlčení určitě chybou. Pokud mlčíme, abychom lépe rozuměli prosbám (třeba i nevyřčeným) potřebných, můžeme následně hovořit lépe nikoli slovy, ale vlastními skutky. To je výzva pro celou naši společnost. Připomeňme si, že domácí hospicová péče stále není zakotvena v legislativě ČR, přestože jsou hospice tak vděčným politickým tématem. Přestože si většina onkologicky nemocných pacientů přeje strávit poslední období života právě doma. Kdo jim naslouchá…?

Po mši svaté následoval slavnostní přípitek a zcela neformální atmosféra u jídla, čaje a kávy. Možnost si po čase popovídat se starými přáteli, uvítali mnozí z nás, zatímco někteří se teprve nově poznávali…

Po občerstvení se všichni ještě jednou sešli, aby vyslechli příspěvky přítomných hostů i členů našeho hospicového týmu. Celé toto společenství, kde se setkaly různé věkové i profesní kategorie, různá (bez)vyznání, se nakonec nechtělo nikomu ukončit. Ale byl to právě onen nechtěný konec a loučení, který nám poskytl odpověď na otázku, zda mělo smysl konat posvícení k něčemu takovému jako je první výročí. První výročí, kdy je ještě málo na co vzpomínat. Ale možná právě kvůli tomu. Je ještě málo věcí z dřívějška, ale hodně věcí, které lze očekávat do budoucna.

Proto se na vás všechny budeme těšit i příště!

DSC_0953DSC_0955DSC_0957DSC_0967DSC_0960DSC_0962DSC_0965DSC_0966DSC_0967DSC_0969DSC_0973DSC_0977DSC_0978DSC_0980