07. 04. 2010, 06:47

Připravovaný charitativní koncert 28.5. pro hospic

Den s Pepinou v Hořicích na podporu Hospicového občanského sdružení Duha Aktuálním projektem Nadačního fondu Pepina je podpora Hospicového občanského sdružení Duha v Hořicích. Hlavní činností sdružení je provozování domácí hospicové služby, která u nás zatím není příliš rozšířená. Jde o plnohodnotnou podporu rodin, které na sebe převezmou péči o umírajícího a umožní mu tak strávit poslední chvíle života co nejdůstojněji a především mezi svými nejbližšími. Sdružení Duha dále plánuje zřízení speciálních, tzv. rodinných pokojů, kde budou moci poslední chvíle se svými blízkými trávit celé rodiny. K tomuto účelu získalo sdružení od města Hořice vhodný objekt do dlouhodobého pronájmu.

Ve světě je tato forma péče velmi známá a populární. V České republice je zatím pouze několik málo subjektů, které se této formě pomoci věnují. Navíc v hořickém regionu hospicové zařízení není, tudíž Duha supluje i standardní hospicovou péči. Nejedná se však pouze o odbornou zdravotní péči, nebo pomoc dobrovolníků například v domácnosti, ale také o technickou podporu v podobě zapůjčení speciálního vybavení (kyslíkové přístroje, polohovací lůžka, toaletní židle apod.)

Slouží také jako poradenské středisko pro rodiny, které mají na starost těžce nemocné příbuzné či blízké po vážných operacích vyžadující speciální péči. Příkladem může být jeden ze současných klientů sdružení. Jedná se o 20 letého mladíka po vážné dopravní nehodě, který byl propuštěn do domácího ošetřování a čeká na další dlouhodobou rehabilitaci v kladrubském léčebném centru. Čekací doba na přijetí do této léčebny je cca 3 měsíce. Sdružení pomáhá mladíkovi i rodině překonat tuto dobu.

Připravuje se také zahájení činnosti denního stacionáře pro dlouhodobě těžce nemocné, zejména onkologické pacienty. Za rok působení Hospicového občanského sdružení Duha byla poskytnuta pomoc mnoha klientům a jejich rodinám v těžkých životních situacích.