03. 04. 2017, 13:51

Příběh z Domácího hospice Duha ve Vrchlabí

Vše začalo před necelými sedmi lety, kdy mojí mamince lékaři diagnostikovali rakovinu vaječníků. Přes nekonečné chemoterapie a dvě operace, jsme před sebou stále viděli naději, ale náhlé úmrtí mého tatínka mamce ještě přitížilo. Objevil se další nádor.  I když byla velká bojovnice, tak nad ní rakovina nakonec začala neúprosně vítězit. V ten čas, jsem se od své známé Moniky dozvěděla, že před pár měsíci ve Vrchlabí vznikl Domácí hospic Duha – mimochodem, nikdy jí za tuto informaci nebudu dostatečně vděčná.

Moje maminka těžce nesla, že tatínek zemřel v nemocnici a sám. Vzájemně si totiž slíbili, že se o sebe postarají a jednou zemřou doma. Proto jsem chtěla splnit toto přání mamince já, i když jsem se toho vlastně velice bála. Tušila jsem, že to bude těžké, ale s vědomím pomoci od sestřiček z hospice a paní doktorky Michlové, jsem byla přesvědčená, že to dokážu. Jejich vřelý a velice lidský přístup ke mně, mamince i k mému bratrovi - který mi s péčí o maminku pomáhal - mi napovídal, že celou tu cestu spolu určitě zvládneme a mé rozhodnutí je správné. Zapůjčily mi pro maminku polohovací postel a další nezbytné pomůcky, bez kterých by maminčin odchod nebyl snad ani možný. Pomohly nám fyzicky, psychicky i lidsky. Jejich pomoc je neocenitelná!  Jsem šťastná, že jsem díky těmto obětavým ženám mohla mít maminku i v tento těžký okamžik u sebe a mohla ji poskytnout veškerou péči a pohodlí domova. Bez jejich pomoci by byla celá tato situace velice zmatená.

Takto jsme spolu s maminkou prožily ještě pár pěkných chvil. Třeba nezapomenu na to, jak mi diktovala recept, já podle něho uvařila a byla jsem šťastná, že ji to chutnalo, byť snědla jen čtyři lžíce. Nebo jak jsme společně hledaly tu správnou chuť domácích nanuků, které ji pomáhaly chladit žaludek a nakonec jsme zjistily, že nejlepší je zmrazit ochucenou Mattonku. A o to všechno bych přišla, kdybych nechala mamku někde v nemocnici.

Tímto bych chtěla poděkovat všem skvělým a obětavým lidem z Duhy, kteří mi svým vřelým, lidským a odborným přístupem pomohli doprovodit maminku až na konec její cesty.

Paní H. N.