Přednáška o domácí hospicové péči v Prešově a Bardějově

Ve dnech 21.2.-23.2. 2017 se uskutečnilo pozvání podělit se o zkušenosti z domácí hospicové péče, tentokrát v Prešově a Bardějově na Slovensku. Této naší cestě předcházela cesta knihy Hospic příběh naplněné naděje, která doputovala k lidem, kteří se snaží tento druh péče v oblasti východního Slovenska rozvinout.

Setkání začínalo mší svatou ve farnosti Prešov a po ní se uskutečnila vlastní přednáška, která byla spíše svědectvím, jak zvládat překážky, které se při realizaci hospicové péče objevují. Následná diskuse s posluchači v naplněném sále byla velmi otevřená a radostná. Byli mezi nimi zdravotní sestry, lékaři, ale i široká laická veřejnost.
Druhý den nás čekala cesta do Bardějova, do hospice Matky Terezy, který vznikl jako první lůžkový hospic na Slovensku v roce 2003. Následovala prohlídka hospice a setkání s vedením a zaměstnanci. Po ní byla přednáška a velmi otevřená diskuse o hledání cest v zajištění domácí hospicové péče na východním Slovensku.
Všechny tyto naše cesty mají již mnoho let podobný charakter a cíl. Těmi je dostupnost tohoto druhu péče pro všechny umírající pacienty a jejich rodiny. Potkáváme na nich odhodlané muže a ženy, kteří se snaží tuto nelehkou službu zrealizovat.
Chtěla bych tímto poděkovat všem, kteří nás do Prešova a Bardějova pozvali a celé tyto dny organizovali. Především děkuji Zuzaně a Petrovi Štenkovým a Bc. Gabriele Semanové. Máme naději, že domácí hospic vznikne i zde.

Jana a Pavel Sieberovi
Domácí hospic Duha Hořice