Podporují nás

Město Hořice Královéhradecký kraj NF AVAST Nadace Agrofert Lesy ČR Biskupství královéhradecké Nadační fond Atýsek Nadace KB Jistota Domácí hospic Duha Výbor dobré vůle Kubištovy Hořické trubičky - JANKA Nadační fond Pepina Strix Hořice Kimtex Petráčkovy hořické trubičky Město Nová Paka Město Lázně Bělohrad CWS boco Michal Súkup

Poděkování

Při vyslovení slova nemoc si můžeme představit mnoho věcí od chřipky až po ty nejzávažnější. Mezi ně patří v současné době diagnóza, která zní rakovina a s tím spojené metastázy v různých částech lidského těla.Pro mě a mou ženu bylo oznámení, že má rakovinu, metastázy v játrech a v tlustém  střevě, jako rána z čistého nebe a vyvstala myšlenka: proč ona a jak se s tím mám já, její manžel vyrovnat. Přístup ošetřujícího lékaře, který nám tuto diagnózu oznámil, byl taktní a šetrný.

Moje žena se s touto situací smířila. S nemocí statečně jeden a půl roku bojovala, ale marně. Já jsem jí obdivoval a doposud nechápu, kde se v ní tato síla vzala. Po půlročním léčení chemoterapiemi se projevilo oslabení organismu a její imunita nedokázala zabránit dalším náporům nemoci. Podstoupila další operaci, po které se její zdravotní stav natolik zhoršil, že nebyla schopna chodit, přijímat potravu a sama se o sebe postarat. V takovémto stavu mi bylo navrženo ze strany nemocnice propuštění do domácího ošetřování nebo LDN.

Rozhodl jsem se pro domácí ošetřování, i když jsem si uvědomoval, jaká je to zátěž pro mě a pro celou rodinu. V této situaci mi bylo doporučeno, abych se obrátil na hospic DUHA, který v Hořicích již přes rok působil. Neprodleně jsem zavolal paní Janu Sieberovou, která stojí v čele tohoto hospice. Dojednali jsme si setkání, na kterém jsem se dozvěděl vše co obnáší a v čem spočívá spolupráce hospice, rodiny a pacienta.

Pro mě a pro mojí ženu, jak jsem si později stále více a více uvědomoval, to byla tak významná pomoc, bez které bych ošetřování mé ženy těžko zvládal. Každodenní návštěvy zdravotní sestry Jany Sieberové v prvních měsících, jejího manžela Pavla Siebera jako ošetřujícího lékaře a potom i dalších sester, které se střídaly a byly k dispozici 24 hodin denně, byly pro nás oba jistotou.  Dodávaly nám potřebnou energii a sílu. Jejich přístup, pochopení a porozumění nám pomohly lehčeji nést nemoc mé ženy.

Po dvou měsících se manželka zotavila natolik, že jsme mohli jít i na krátké procházky. Po celou tuto dobu jsme byli ve styku s hospicem DUHA a i jejich zásluhou byla manželka vyrovnaná, spokojená a hlavně psychicky zvládala svoji těžkou nemoc. K této pohodě přispěla i skutečnost, že ať nevěřící se prostřednictvím hospice setkala s velmi vstřícnými lidmi, kteří jsou věřící a hlavně se aktivně s těmito myšlenkami dělí.  

Návštěvy pana faráře Pavla Rouska a pana faráře Martina Davídka z Litoměřic ji natolik přinesly pozitivní sílu v posledních dnech, že umírala smířená v rodinném kruhu doma a ve SVÉ posteli a mezi SVÝMI, kteří se s ní poslední týden jejího života přišli rozloučit.

Na závěr chci vyzdvihnout devítiměsíční pomoc hospice DUHA v Hořicích, jejich obětavých zdravotních sester a v neposlední řadě i pana doktora Pavla Siebera, který je nedílnou součástí této služby.  I on svou lékařskou péčí stál při mé ženě hlavně v posledních týdnech jejího života. Také bych chtěl tímto poděkovat za maximální možnou podporu po celou dlouhou dobu těžké nemoci mé ženy praktickému lékaři MUDr. Macákovi.

 Stále zřetelněji a jasněji si uvědomuji, že přes veškerou moji péči, kterou jsem manželce v době její nemoci věnoval, nebýt zkušeností a pomoci ze strany hospice,  nemohl bych splnit její největší přání: být v posledních chvílích svého života mezi svými, s rodinou a hlavně doma.

                                                                                  Josef Hlušička, Hořice

1 komentář k článku Poděkování

  • V dnešní době nebývá tak často zvykem brát si umírajícího člena rodiny domů. Nemocní nejčastěji umírají v nemocnici, ve velké samotě a často za plentou. Anička byla pro mne víc než pacient. I já jsem obdivovala její velkou sílu a odvahu. Mám jí stále ráda a chybí mi. Její úsměv a její pohlazení je pevně v mém srdci. Nikdy nezapomenu na tu společnou cennou dobu. Také jsem vnímala silný postoj jejího manžela, stát pevně při své ženě. V této rodině jsem poznávala hlubokou manželskou lásku. A kde je láska, tam je i Bůh přítomen.
    Děkuji Aničce a jejímu manželovi za to, že jsem mohla být v těchto neopakovatelných chvílích jejich doprovázejícím.

    Jana Sieberová

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.