Podporují nás

Neobvyklý příběh Hlohové kapličky

Nouzový stav, karanténa, roušky přes obličej, omezení pohybu a veřejných služeb. To je realita dnešních dnů. Pandemie koronaviru zasáhla celý svět a my proti ní bojujeme všemi dostupnými prostředky. Budiž nám útěchou alespoň historická zkušenost, že každou pandemii, či epidemii se nakonec vždy podařilo překonat, byť mnohdy za cenu ekonomických škod a ztrát na životech. 

Přibližně před 200 lety to byla epidemie cholery, která zachvátila evropský kontinent a právě zde začíná příběh malé kapličky, která vyrostla nad Hořicemi. Našemu městu se cholera jako zázrakem vyhnula. Významný hořický rodák Josef Ladislav Jandera – kněz, profesor matematiky a člen premonstrátského řádu – usoudil, že městu se dostalo zvláštní ochrany díky přímluvám Matky Boží. Rozhodl se proto postavit nad městem kapličku, kterou na poděkování zasvětil právě Panně Marii. Protože na místě za kapličkou už tenkrát rostl hloh a také zde do roku 1767 stála socha Panny Marie „U hlohu“, získala i nová kaple přízvisko „Hlohová“. V jejím okolí se dnes krom prastarého hlohu nachází také dvě kamenné lavičky a statné lípy. Je to malé, ale krásné místo, které poskytuje útočiště pro všechny, kteří vyhledávají klid, odpočinek na cestě, modlitbu nebo se prostě jen chtějí potěšit výhledem na zdejší kraj.

Když v Hořicích vznikal v roce 2009 Domácí hospic Duha, donesl se neobvyklý příběh kapličky i k jeho členům. V té době bohužel svatostánek velice často sloužil i jako prostor pro nevyžádanou „lidovou tvořivost“ a sprejem napsané politické vzkazy. Protože kaplička si rychle získala srdce Duhy, vzali to hospicáci jako dobrovolnou výzvu a vyrazili na brigádu. Kapličku nově vybílili a vyčistili její okolí. Spokojenost z odvedené práce však neměla trvat dlouho. Uplynulo sotva několik měsíců a zdi kaple se opět staly terčem sprejerů. Hospicáci se však odradit nenechali a znovu se sešli, aby kapličce vrátili čistotu. A tak vznikla neoficiální hospicová péče o kapličku, jejímž hlavním úkolem je především pravidelná výměna vnitřní květinové výzdoby a svíček. Dobrovolníci z Duhy to však dělají rádi. Není to „pouze“ péče o místní kulturní památku. Je to i odkaz Josefa Ladislava Jandery a připomínka toho, že každá krize je překonatelná, pokud dokážeme táhnout za jeden provaz a vážit si hodnot, které všechno přesahují. A snad i příslib, že Matka Boží bude ze své Hlohové kapličky bdít nad Hořicemi i nadále.


Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.