Podporují nás

Návštěva mobilního hospice Ondrášek

     Členové z HOS Duha navštívili mobilní hospic Ondrášek v Ostravě. Návštěva byla pro nás velice přínosná a setkání velice srdečné. Problémy během začátků jejich služby byly podobné těm naším. Nicméně dnes je to zdravá, ekonomicky zajištěná organizace, která nabízí službu pacientům na konci života 7 rokem.

     V týmu pracuje ředitelka, vrchní sestra, 4 registrované zdravotní sestry, 2 sociální pracovnice, 3 lékaři – mají dohodu o provedení práce, externě spolupracuje psychoterapeut, psychiatr, účetní. Dobrovolníci jsou aktivní a pořádají  doprovodné akce pro hospic. Maximální kapacita hospice je 15 pacientů.

     Finanční podporu získali po 2 letech od KÚ Ostrava, odbor zdravotnictví a sociální práce, jsou zařazeni v jejich komunitním plánu. Dále je podporují místní velké firmy a jednotlivci.  Jsou kvalitně vybaveni zdravotnickými pomůckami, mají služební darovaná auta. Navázali jsme s pracovníky hospice kontakty, jsou ochotni nám kdykoli radou pomoci.

    Setkání bylo pro nás motivující především v tom, že problémy máme velice podobné. Zdravotní pojišťovny jejich službu také nehradí, praktičtí lékaři většinou  nebyli ochotní k velké spolupráci, léčba především bolesti u pacientů, byla nedostatečná, stejný byl problém podávání opiátů. Nicméně v zájmu svých pacientů vydrželi a dnes je mobilní hospicová služba přínosem v tomto regionu.

   Podnět ke vzniku mobilního hospice v Ostravě bylo úmrtí dvanáctiletého chlapce Ondráška na onkologické onemocnění.

   Můžeme namítnout, že finanční prostředky na hospicovou službu se dají obstarat ve městě tak rozlehlém jako je Ostrava, rozhodně lépe. To je jistě pravda. Nicméně si ale také můžeme říci, že nemocní umírají stejně v malých i ve velkých městech.  Proto s nadějí nám vlastní pokračujeme v Hořicích dál a věříme, že i nám se podaří rozšířit své služby a zajistit otázky financování. 

     Je to každopádně velká výzva pro každého zdravého člověka, který svým přičiněním může pomoci  ke stabilizaci této služby.

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.