Mohou zdravotní sestry změnit situaci umírajících?

Zdravotní sestry v ČR mají sice malou pravomoc, ale to neznamená, že se nemohou zapojit k celosvětovému paliativnímu hnutí a můžou se tak následně pokusit změnit špatnou situaci pacientů v konečné fázi života. Úloha zdravotní sestry v hospicové péči je nezastupitelná a většina lékařů o tom velice dobře ví.

Jak řešit situaci v ČR?

Je potřeba nejprve identifikovat rány v našem zdravotnickém systému. Překážky bránící poskytování nejlepší paliativní péče:

1. Nízká dostupnost opiátů
  2. Zatěžující aktivní léčba
  3. Nefinancování DHP zdravotními pojišťovnami
  4. Chybí mezioborová spolupráce

Strategie k překonání těchto překážek:

1. Vyzvat ke spolupráci ČAS a Svaz praktických lékařů
  2. Vybídnout ke spolupráci lékaře a sestry v jednotlivých regionech
  3. Oslovit ředitele Zdravotních škol
  4. Oslovit média

Cíle: Co lze zlepšit:

1. Dostupnost paliativní péče všude tam, kde se umírá (nemocnice, LDN,DD, atd.)
  2. Změnit pohled na podávání opiátů
  3. Změna financování
  4. Více informovat veřejnost

Strategie k dosažení těchto cílů:

1. Nabídka seminářů a přednášek do lůžkových zařízení, zaměřit se na oddělaní JIP, ARO, ale také onkologie
  2. Ostatní kroky jako je informování veřejnosti, rozhovory a diskuse myslím již 20 let probíhá

Partneři, kteří by nám mohli pomoci dosáhnout cíle:

1. ČAS, Svaz PL
  2. Nemocnice všech typů
  3. Církev
  4. Média

Předpokladem je navázat kontakt se všemi těmito institucemi a motivovat je ke spolupráci s námi.

Každý člověk, který je těžce nemocný, má právo na léčení bolesti a na vyučené a školené profesionály. Jsme společností, která se snaží dodržovat lidská práva, je nemyslitelné nechávat umírající trpět! Pokrývání bolesti se bere jako lidské právo, neléčíme-li bolest, mučíme pacienty.

Uvědomme si, že paliativní hnutí je celosvětové a ČR je jeho součástí! Chcete také zlepšit situaci pacientů v konečné fázi života? Napiště svůj příspěvek nebo komentář  na jana.sie@seznam.cz

Jana Sieberová HOS Duha Hořice