Podporují nás

Mluvme o problémech našich pacientů nahlas…

Milá Jano,
velmi ráda jsem se setkala s vámi i vašimi kolegy z Česka. Váš soucit, vaše oddanost a znalosti byly evidentní.
Esej, kterou jste mi poslala, jasně odhaluje mnohé z problémů ovlivňujících schopnost zdravotních sester poskytnout paliativní pěči pacientům, kteří ji potřebují. Takto jasné rozeznání všech problémů je velmi důležitým krokem. A právě sestry jsou těmi, kdo to dokáží nejlíp – tráví totiž ohromnou spoustu času s pacienty, s jejich rodinnými příslušníky a nemají problém být svědkem jejich utrpení.
Jako další teď musíte začít o těchto věcech mluvit nahlas – což už ostatně děláte – a najít někoho, kdo vám ve vašem systému pomůže věci změnit. Hlas jednoho člověka má obrovskou cenu – ale jeden člověk nezvládne všechno. Vaše nadcházející celonárodní kampaň je myslím úžasný krok, který pomůže nastartovat dialog.
Pokud vás to Jano utěší, v Americe jsme si prošli spoustou těch samých problémů jako vy – máme už za sebou dlouhou cestu, ale pořádně dlouhý úsek je ještě před námi. Dokázali jsme už rozpoznat důležitost zahrnutí paliativní péče a komunikace do základního vzdělání pro zdravotní sestry, ale také rozvoj specializované výuky v oblasti se speciálním osvědčením i pro ty, kdo mají vzdělání vyšší úrovně.
Zůstaňme v kontaktu – snad se s vámi znovu uvidím až tenhle rok přijedu do Česka.
Nessa

Nessa je zdravotní sestra specialistka v oboru paliativní péče USA. Toto je její reakce na situaci pacientů v ČR, o které jsem jí dopodrobna informovala.  Od počátku mé stáže v Salcburku mne zaujala svým charismatem čisté lásky k pacientům v konečné fázi života.

                                                                                           Jana Sieberová

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.