Podporují nás

Hospicové sdružení získalo pavilon v nemocnici

Hořice – Hospicové sdružení Duha, které chce v Hořicích nabídnout pomocnou ruku rodinám pečujícím o pacienty v nejtěžších stádiích nevyléčitelných nemocí, získalo od místní radnice do dlouhodobého pronájmu jeden z pavilonů v městské nemocnici. Ještě letos sdružení zřídí v nových prostorách půjčovnu pomůcek a příští rok by chtělo otevřít několik rodinných pokojů pro ubytování nemocných spolu s příbuznými.

„Zatím fungujeme trochu improvizovaně. V této chvíli dokážeme našim klientům zprostředkovat zapůjčení pomůcek pro domácí péči o onkologicky nemocné pacienty. Pro rozšíření našich služeb nám zatím chyběly vhodné prostory,“ uvedla zakladatelka hořického Hospicového sdružení Duha Jana Sieberová.

Patnáctiletý bezplatný pronájem bývalého pavilonu pro pacienty s infekčními chorobami v městské nemocnici, který již schválili hořičtí zastupitelé, by měl problémy sdružení s chybějícím zázemím vyřešit.

„Dlouhodobý pronájem je pro nás důležitý i kvůli žádostem o dotace, které chceme využít k pokrytí nákladů na provoz i na stavební úpravy v získaných prostorách. Bez nich nejsme schopni splnit hygienické normy,“ sdělila Sieberová.

Odhadla, že sdružení bude na uskutečnění svých záměrů potřebovat 5 až 10 milionů korun, které by chtělo v příštím roce získat prostřednictvím státních a krajských dotací. Další peníze by sdružení rádo vybralo od dárců.

„Začneme regulérní půjčovnou pomůcek, kterou bychom v nových prostorách chtěli rozjet ještě do konce letošního roku. V další etapě projektu zřídíme pro ubytování nemocných spolu s příbuznými několik pokojů, jež budou k dispozici rodinám, které už nebudou schopny zvládnout náročnou péči v domácích podmínkách,“ informovala Sieberová. Sdružení Duha chce svým klientům postupně nabídnout i lékařskou péči s poskytováním léků na tlumení bolesti a se základním ošetřením, péči nižšího zdravotního personálu, poradenství i duchovní a psychologickou pomoc.

Zřízení teprve druhého zařízení s hospicovou péčí v Královéhradeckém kraji se hořické radnici zamlouvá. „Je to další služba, která zatím ve městě chybí. Do areálu léčebny dlouhodobě nemocných v městské nemocnici se tento druh péče hodí. Hospic sice z městského rozpočtu financovat nemůžeme, ale jsme připraveni sdružení Duha pomoci s vyhledáváním vhodných dotačních titulů,“ řekl hořický starosta Ivan Doležal.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – východní Čechy (hradec králové)

Autor:

       IVAN TRUHLIČKA

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=mfvychodcech&v=158&c=1220919

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.