05. 10. 2016, 16:00

Hospicové dny - benefiční koncert sboru CANTORIA-Praha

Vážení přátelé, v rámci našich hospicových dnů bychom vás rádi pozvali na koncert ženského pěveckého sboru Cantoria-Praha, který se uskuteční 8. 10. od 17 hodin v Divadelním sále Městské radnice v Hořicích.

Vstupné: ZDARMA

Výtěžek z koncertu bude použit na úhradu nákladů spojených s poskytováním domácí hospicové péče.

Plakátek ke stažení: cantoria

O sboru Cantoria-Praha:

Ženský pěvecký sbor Cantoria-Praha vznikl na konci roku 1985. Sbormistryní a uměleckou vedoucí je Mgr. Jaroslava Halamová, která sbor pod záštitou oddělení kultury městské části Praha 9 založila. Sbor má statut občanského sdružení. Dlouhodobou korepetitorkou a klavíristkou sboru je paní Helena Svatoňová. Sborem za dobu jeho trvání prošlo mnoho desítek zpěvaček všech věkových kategorií. V současné době se počet kmenových členek ustálil na 35 - 40. V době svého založení začínal sbor jako komorní. Těžištěm jeho tvorby byly především úpravy lidových písní (Dvořák, Smetana, Suchoň, Trojan, Lýsek, Malát, Kulínský, Jindřich, Laburda, Eben), v repertoáru byli však již tehdy i autoři jako Brahms, Mozart, Mysliveček, Michna, Händel či Foerster. Dnes zpívá Cantoria-Praha všestranný repertoár, od staré hudby až k současným autorům včetně spirituálů, operních sborů, muzikálových písní a již tradičních úprav písní lidových. Za dobu svého trvání nastudoval sbor již téměř 250 skladeb a svůj repertoár neustále rozšiřuje a obnovuje. Dokonce i někteří současní autoři se na sbor obracejí se zájmem o provedení svých skladeb. Sbor byl také opakovaně osloven některými zahraničními sbory (Holandsko, USA, Německo, Rakousko, Izrael) se žádostí o společné vystoupení či přátelské koncerty doma i v cizině. Cantoria-Praha je zvána k účinkování při nejrůznějších příležitostech. Zpívá na slavnostních akcích, účastní se pravidelně pěveckých soutěží i přehlídek a mezinárodních festivalů. Z předchozích období je to např. cyklus koncertů v pražském Hlaholu, soutěžní festival Praga Cantat, XIV. mezinárodní soutěž pěveckých sborů ve Veroně… V posledních letech navštívila Cantoria-Praha Berlín na pozvání spřáteleného sboru Lichtenrader Chor, zpívala na festivalu Cantate Budweis, na mezinárodním soutěžním festivalu Sopoty v Polsku, mezinárodním Festivalu adventních písní v Budapešti, na světovém festivalu sborů Alta Pusteria v Jižním Tyrolsku, vystoupila na pozvání místního sboru Sv. Petra ve Vídni a průběžně koncertuje v českých a moravských městech - Praha, Brno, Znojmo, Olomouc, České Budějovice, Český Krumlov, Janské lázně, Poděbrady, Čelákovice… K tradici sboru patří kromě několika výjezdových soustředění během roku také pravidelná každoroční vystoupení a vánoční koncerty v pražských koncertních síních a kostelech, jako jsou Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, Klementinum, Hlahol, Salesiánské divadlo, kostel sv. Martina ve zdi a mnohé další. Okruh příznivců a přátel sboru se stále rozšiřuje a i díky jejich podpoře a ohlasům má Cantoria-Praha stále četné plány do budoucna. Do sboru průběžně přicházejí nové členky, vzniká nový repertoár a čekají nás další koncerty a zájezdy.

Mgr. Jaroslava Halamová  Je zkušenou sbormistryní s dlouholetou pedagogickou i uměleckou praxí. Vystudovala filosofickou fakultu Univerzity Palackého v oboru hudební výchova-čeština a brněnskou konzervatoř v oboru sólový zpěv. Její bohatá sólová divadelní i koncertní činnost ji zavedla i jako pedagoga do muzikálového studia v Praze. Při své pedagogické práci vedla dětské, dívčí, studentské a ženské pěvecké sbory, které pod jejím vedením dosahovaly předních umístění při soutěžích u nás i v zahraničí a vykazovaly velmi pestrou koncertní činnost. V současné době působí jako středoškolský pedagog, vede sbor Cantoria-Praha a vychovává sólové zpěváky. Za svou pedagogickou, sólovou i sborovou činnost získala několik významných ocenění, naposledy v roce 2012 Vyznamenání za celoživotní profesní práci, přispění k rozvoji kultury a reprezentaci v ČR i v zahraničí.

Helena Svatoňová doprovází sbor Cantoria-Praha na klavír od jeho počátků, pravidelně se účastní zkoušek, provádí korepetici a vystupuje se sborem doma i v zahraničí. Je absolventkou Státní konzervatoře v Praze. Po absolutoriu se nepřetržitě věnuje pedagogické činnosti, korepetici, klavírnímu doprovodu a komorní hře. Je spoluzakladatelkou Základní umělecké školy v Praze 9 – Vysočanech, kde působila postupně ve funkcích učitelky, zástupkyně ředitele i ředitelky. Za výsledky ve své pedagogické a umělecké činnosti byla několikrát vyznamenána, získala i celostátní ocenění „Vzorný učitel“.

cantoria