Podporují nás

Duhu navštívil ministr zdravotnictví

Ne každý den máte telefonát z ministerstva zdravotnictví, že by si pan ministr rád prohlédl vaše pracoviště a něco bližšího se dozvěděl o jeho činnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se tentokrát rozhodl zavítat do českého severovýchodu a navštívil Centrum domácí hospicové péče v Hořicích, jehož zřizovatelem a provozovatelem je Domácí hospic Duha, o.p.s.

Pan ministr, který přijel v doprovodu své náměstkyně MUDr. Aleny Šteflové, se v prostorách Centra setkal se zaměstnanci hospice a jeho zakladateli Janou a Pavlem Sieberovými. Ministra zdravotnictví přišel přivítat rovněž starosta města Hořice, pan Aleš Svoboda. Poté byli oba sympatičtí hosté seznámeni s příběhem vzniku Domácího hospice Duha, který začal před více než jedenácti lety. Jana Sieberová se rozhodla dát výpověď v nemocnici, kde dlouhá léta pracovala jako zdravotní sestra. Pohled na umírající pacienty, kteří zůstávali na nemocničních lůžkách bez jakéhokoliv zájmu o jejich fyzické i duševní potřeby, ji přivedl k myšlence založit domácí hospic. Duha pak oficiálně vznikla v roce 2009. V ČR existovala v té době pouze hrstka podobných zařízení a „domácí hospic“ byl prakticky neznámým pojmem nejen pro drtivou většinu veřejnosti, ale i samotnou legislativu.

Další představování Duhy pak Jana Sieberová věnovala vyprávění o samotné hospicové praxi a činnosti o.p.s. Pan ministr Vojtěch s paní doktorkou Šteflovou vyslechli se zvláštním zájmem některé příběhy hospicových pacientů. Obzvláště ty, které se týkaly mladých nemocných. Byl tak připomenut důležitý fakt, že hospicová péče není totožná se službou seniorům, ale týká se všech věkových i sociálních skupin. Nejmladší pacient Domácího hospice Duha měl jeden a půl roku, nejstarší devadesát devět let.

„Od začátku jsme usilovali o to, aby naše domácí hospicová péče byla dostupná všem,“ řekl ředitel hospice MUDr. Pavel Sieber.

Návštěva ministra zdravotnictví v Duze byla zakončena prohlídkou prostor celého Centra domácí hospicové péče a společnou fotografií.

(Foto Michal Ludvík)

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.