Druhé setkání domácích hospiců v Praze-Vinoři

„Není to konference. Jde o to, abychom byli spolu.“ Těmito slovy bylo v Praze-Vinoři zahájeno setkání domácích hospiců. Moderování celé akce se ujal Petr Chlápek, farář Českobratrské církve evangelické z Vrchlabí a Zdislava Poláková z Domácího hospice Duha v Hořicích. Oficiální program byl v sobotu, ovšem většina přihlášených účastníků dorazila do Centra Mariapoli už v pátek, aby se setkala při neformálním večeru. Příští den začal u snídaně, a kdo chtěl, tak se mohl zúčastnit ranní modlitby. A pak už začalo oficiální představování. Podle náhodného výběru chodily hospicové týmy na pódium, aby představily sebe, svůj hospic a případně bylo dodáno ještě něco navíc. Jako první vystoupili představitelé Domácího hospice Athelas z Písku a hned představili nejpalčivější problém každého domácího hospice: „Došli jsme do fáze, kdy furt píšeme granty. Nejsme s lidmi, ale s papíry.“ Následoval příspěvek Domácího hospice Motýl ze Sokolova: „Zažili jsme nedůstojné odchody lidí – proto domácí hospic.“

Bylo to zcela neplánované. A přece dokázaly domácí hospice představit nejen sebe, ale celou domácí hospicovou péči, se vším pozitivním i negativním: „Určitě je lepší ošetřit 160 pacientů než 20, ale kvantita by neměla zvítězit nad kvalitou… Pracujeme se staženými půlkami. Snažíme se přežít, ale není to legrace (smích)… V hospici jsou bolesti i smutek. Před tím nezavíráme oči. Ale je tam i radost…“

Když už nebylo koho z domácích hospiců pozvat na pódium, vyrazila Zdiška Poláková do obecenstva, aby dala slovo osamoceným účastníkům, a dle slov Petra Chlápka vylekala vzadu pracující paní uklízečku, že bude muset jít k mikrofonům. Paní uklízečka nakonec k mikrofonům nešla, a tak svůj pozdrav ještě přednesla Martina Haverová z KDU-ČSL, která zmínila problematiku týrání seniorů ve službách a promluvila o zakládání hospice v Praze 10.

Nejsou hloupé otázky, pouze hloupé odpovědi

Po krátké pauze s občerstvením a písničkou byli na pódium pozváni zvláštní hosté. MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicové péče v ČR, Jana Sieberová, zakladatelka domácího hospice Duha, Mons. Pavel Rousek, hospicový kaplan, Filip Štojdl, biskup Církve československé husitské v Plzni a Miloslav kardinál Vlk, emeritní arcibiskup pražský. Marie Svatošová – coby zakladatelka hospiců – si vzala za základní téma jednotu hospiců, která ovšem existuje v různosti. Na toto téma nepřímo navázal i Pavel Rousek: „Vnímám, že s domácími hospici vyrůstá něco nového.“ Filip Štojdl svůj pozdrav odlehčil poznámkou, jak ráno zaspal. Kardinál Vlk zmínil, že hospicová péče je evangelizací na kůži. Nikoli, protože by někomu vnucovala víru, ale protože přináší pacientům naději a evangelium není o ničem jiném, než o naději. Jana Sieberová zamířila do hlubin vztahů hospicového týmu. V hospicové péči pracuje každý zaměstnanec především na svém nitru, protože se musí naučit umenšovat vlastní představy; jen tak se může sladit s prací všech ostatních. Což neplatí pouze pro zaměstnance, ale i pro vedoucí.

Hluboké ticho nastalo, když moderátoři vyzvali publikum k pokládání otázek. „Nejsou hloupé otázky, ale pouze hloupé odpovědi,“ povzbuzovala všechny Marie Svatošová.

Ani tak otázka nezazněla, ale přesto vystoupila Andrea Kolaříková z Domácího hospice Setkání, aby poděkovala všem za stejný pohled na provoz domácí hospicové péče.

Ze síly společenství je možné být posilou

Časový střed celého setkání tvořila ekumenická bohoslužba, kterou vedli přítomní kněží. Následoval oběd a krátký volný čas na odpočinek, po kterém přišly na řadu diskuse na konkrétní témata v sekcích. V letošním roce jich bylo pět: vedení týmu, zdravotní péče, sociální péče, duchovní péče, legislativní otázky a hospicová agenda. Přítomní si mohli vybrat, kterou sekci navštíví, bez ohledu na své vlastní povolání. Jak již bylo řečeno, nejednalo se o konferenci. Šlo o poznávání života hospiců ze všech koutů a vyměňovat si zkušenosti a názory. Přesto se povolání většinou držela svého tématu. Zatímco ředitelé hospiců se sešli v sekci hospicové agendy, zdravotní sestry zůstaly ve zdravotní sekci, která byla ponejvíce prodchnuta praktickými ukázkami. Sekce sociální péče a vedení týmu byly z organizačních důvodů sloučeny do jednoho jednání. Zde Jana Sieberová hovořila o sedmiletých zkušenostech Domácího hospice Duha, s podnětnými vsuvkami a postřehy kardinála Vlka. V duchovní sekci – vedené Mons. Rouskem – se řešila otázka, jak provádět duchovní péči při reflexi reality většinově nekřesťanské společnosti.

Všechny sekce však – nezávisle na sobě – došly k připomínce stejného tématu – sehranému hospicovému týmu. Zde není tou zásadní otázkou kvalifikace, ale schopnost a ochota se sladit dohromady s ostatními. Pokud se toto podaří, je teprve možné provádět hospicovou službu skutečně ve vší plnosti. Ze síly týmu a společenství je možné být posilou umírajícím a jejich nejbližším.

O samotném večerním závěru setkání domácích hospiců v Praze-Vinoři je možné říci jen málo. Dojmy a přátelská atmosféra vyústila v celou řadu upřímných, srdečných a jistě neplánových reakcí na celý projekt, hospicovou službu i mezilidské vztahy. Proto nikoho nepřekvapilo přání všech zúčastněných: sejít se i příští rok.

Jakub Holman

Evidence účastníků u recepce

Připravený sál

Řídící středisko Houston

….ještě zkouška promítání

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

…a začíná páteční neformální večer

Domácí hospic Duha Vrchlabí

Na scénu vstupuje moderátor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moderátoři ladí poslední podrobnosti…

Setkání k ranní modlitbě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přicházejí účastníci setkání domácích hospiců

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Není to konference. Jde o to, abychom byli spolu.“

„Babička hospiců“ MUDr. Marie Svatošová

„Maminka domácích hospiců“ Jana Sieberová

Mons. Pavel Rousek ve společnosti moderátorů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA