Doporučení pro partnery onkologicky nemocných

Jak pomoci svým nejbližším.

1. Po oznámení diagnózy nádorového onemocnění je běžné, že u pacientů následuje období šoku, objeví se snaha tuto zprávu popřít až zapomenout. Později se může projevit agrese, deprese, tendence smlouvat, nepřiměřené naděje v zázračné uzdravení, a teprve nakonec přichází přijetí daného stavu a spolupráce se zdravotníky.

2. Tyto reakce se ale také  můžou objevit u rodinných příslušníků, protože i je závažná zpráva silně zasáhne. Nemusejí se však shodovat s prožitky pacienta ( nemocný může být depresivní a jeho partner se snaží  na onemocnění zapomenout).

3. Abychom mohli svým blízkým pomáhat, musíme se naučit poskytovat pomoc ve zcela nových podmínkách.

4. Pokud pečujete o nemocné, sami se ocitáte v těžkém stresu a bez doplňování rezerv se můžete dostat do stavu psychického ohrožení.

5. Seznamte se pravdivě se zdravotním stavem partnera a požadujte od lékaře úplnou informaci, která je současně předána nemocnému. Pravdou se předchází nedorozumění a zkreslení.

6. Není třeba se  orientovat v nádorových buňkách, enzymech a dalších detailech. Je třeba vědět, jak svým blízkým pomůžete v konkrétních situacích.

7. Neodmítejte diskusi s nemocným, zvláště po sdělení diagnózy „rakovina“.

8. Snažte se nepodléhat zmatku, šoku nebo panice. Pokuste se tyto stavy zvládnout. Mluvte o svých pocitech, můžete vyjádřit i své obavy, ale především ujistěte druhého, že budete s ním.

9. Nebojte se místo slov svého partnera obejmout, pohladit, milovat.

10. Nebojte se tělesného kontaktu s nemocným, někdy více než slova pomůže, když svého blízkého vezmete za ruku, obejmete či políbíte, nebo jen spolu mlčíte.

11. Povzbuzujte partnera v jakékoli aktivitě, kterou je schopen vykonávat. Pocit takové schopnosti dodává pacientovi sílu, sebejistotu a chuť se s nemocí poprat.

12. Humor může v mnohém pomoci a osvobodit. Naučíte-li se s partnerem bez pocitu křivdy o některých zásadních tématech žertovat ( např. při vypadávání vlasů a používání paruky), lze je lehčeji přijmout.

13. Nezapomeňte, že nemocný partner má zábrany, stydí se, bojí se. Jeho sebevědomí je v kontaktu s vámi mnohdy velmi nízké. Nemocný je často přesvědčen, že je pro širší okolí odpudivý.

14. Nezapomeňte, jak potřebný je pro nemocného tělesný kontakt a tělesná blízkost ( a to zdaleka nejen v oblasti sexuální).