Podporují nás

Město Hořice Královéhradecký kraj NF AVAST Nadace Agrofert Lesy ČR Biskupství královéhradecké Nadace KB Jistota Domácí hospic Duha Výbor dobré vůle Kubištovy Hořické trubičky - JANKA Nadační fond Pepina Strix Hořice Kimtex Petráčkovy hořické trubičky Město Nová Paka Město Lázně Bělohrad CWS boco Michal Súkup

Doporučení pro partnery onkologicky nemocných

Jak pomoci svým nejbližším.

1. Po oznámení diagnózy nádorového onemocnění je běžné, že u pacientů následuje období šoku, objeví se snaha tuto zprávu popřít až zapomenout. Později se může projevit agrese, deprese, tendence smlouvat, nepřiměřené naděje v zázračné uzdravení, a teprve nakonec přichází přijetí daného stavu a spolupráce se zdravotníky.

2. Tyto reakce se ale také  můžou objevit u rodinných příslušníků, protože i je závažná zpráva silně zasáhne. Nemusejí se však shodovat s prožitky pacienta ( nemocný může být depresivní a jeho partner se snaží  na onemocnění zapomenout).

3. Abychom mohli svým blízkým pomáhat, musíme se naučit poskytovat pomoc ve zcela nových podmínkách.

4. Pokud pečujete o nemocné, sami se ocitáte v těžkém stresu a bez doplňování rezerv se můžete dostat do stavu psychického ohrožení.

5. Seznamte se pravdivě se zdravotním stavem partnera a požadujte od lékaře úplnou informaci, která je současně předána nemocnému. Pravdou se předchází nedorozumění a zkreslení.

6. Není třeba se  orientovat v nádorových buňkách, enzymech a dalších detailech. Je třeba vědět, jak svým blízkým pomůžete v konkrétních situacích.

7. Neodmítejte diskusi s nemocným, zvláště po sdělení diagnózy „rakovina“.

8. Snažte se nepodléhat zmatku, šoku nebo panice. Pokuste se tyto stavy zvládnout. Mluvte o svých pocitech, můžete vyjádřit i své obavy, ale především ujistěte druhého, že budete s ním.

9. Nebojte se místo slov svého partnera obejmout, pohladit, milovat.

10. Nebojte se tělesného kontaktu s nemocným, někdy více než slova pomůže, když svého blízkého vezmete za ruku, obejmete či políbíte, nebo jen spolu mlčíte.

11. Povzbuzujte partnera v jakékoli aktivitě, kterou je schopen vykonávat. Pocit takové schopnosti dodává pacientovi sílu, sebejistotu a chuť se s nemocí poprat.

12. Humor může v mnohém pomoci a osvobodit. Naučíte-li se s partnerem bez pocitu křivdy o některých zásadních tématech žertovat ( např. při vypadávání vlasů a používání paruky), lze je lehčeji přijmout.

13. Nezapomeňte, že nemocný partner má zábrany, stydí se, bojí se. Jeho sebevědomí je v kontaktu s vámi mnohdy velmi nízké. Nemocný je často přesvědčen, že je pro širší okolí odpudivý.

14. Nezapomeňte, jak potřebný je pro nemocného tělesný kontakt a tělesná blízkost ( a to zdaleka nejen v oblasti sexuální).

 

 

 

 

 

 

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.