Děkujeme za návštěvu v Centru DHP…

Vážení přátelé,

s radostí jsme vás přivítali v Centru DHP v Hořicích, kde se konal Den otevřených dveří k oslavě Světového dne hospicové a paliativní péče. Jako jeden z prvních dopoledních návštěvníků k nám zavítal i starosta města Hořice Ivan Doležal. Společně s ostatními si prohlédl zrekonstruované prostory Centra. Dále  probíhala instuktažní prohlídka  zdravotnických  pomůcek a diskuse ohledně financování zdravotní péče. Na závěr byl promítnut krátký film s hospicovou tématikou.

dscn3670

Společeně s vámi všemi jsme se krátce zamýšleli nad životem a smrtí, nad lidským údělem, nad smyslem našeho počínání, nad věčnou touhou po štěstí a snahou proměnit svět ve svět lepší. Vždyť důvěra ve společné dobré dílo, spojuje lidi i velmi vzdálené a harmonizuje svět.

Upřímně také děkuji vám, kteří máte  podíl na uspořádání všech doprovodných akcí k oslavě Světového dne hospiců. Společně prožitý čas nám přinesl radost a smír ve zmateném světě, ve kterém žijeme a jehož hodnoty jsou ještě často převrácené.

Slib, kterým jsme se zavázali před jedním rokem a půl ku pomoci trpícím, je jakási smlouva či úmluva, která zavazuje nejen slovo dát, ale také je držet a dodržet. Nezbytnou schopností dobrého zdravotního týmu je píle, pracovitost, zručnost, tělesná a psychická odolnost. V hospicové péči  jde ještě především o vytrvalost v zapuštění této služby do našeho nepřipraveného státního systému.

Každý další nemocný nás naplňuje v důvěře, že to, po čem toužíme a o co usilujeme, má pro nás všechny hluboký smysl. Život je třeba hájit a uchovat do posledního okamžiku, protože my lidé na Zemi jsme totiž jediní, kterým bylo svěřeno s ním zacházet.

Buďme si tedy vědomi tohoto  malého přídělu času, který je nám svěřen, abychom ho dokázali využít, abychom usilovali o jeho dokonalé naplnění ve všedním životě. Tím totiž povzneseme sami sebe i naši společnost!

Za HOS Duha Jana Sieberová