Podporují nás

Co se v Duze povedlo a nepovedlo

Konec roku je pokaždé časem bilancování, co se povedlo a nepovedlo. Máme-li začít tím méně příjemným, nepodařilo se, aby byla domácí hospicová péče součástí české legislativy. Nepodařilo se, aby byla domácí hospicová péče proplácena zdravotními pojišťovnami. Tento problém, za jehož vyřešení bojují všechny české hospice, se však táhne již řadu let. Pojďme se proto spíše podívat na to, co se dařilo ve prospěch pacientů našeho města a okolí. Domácí hospic Duha od počátku usiluje především o to, aby byla domácí hospicová péče všem dostupnou službou. Jak povědomí o této službě roste, přibývá klientů hospice. A s tím je spojena nutnost rozšiřovat pracovní tým.

V letošním roce se řady zaměstnanců Duhy opět rozrostly. Byl přijat nový zdravotní bratr, aby bylo možné pečovat o širší okruh onkologicky nemocných. Se širším pracovním týmem však roste i nákladová položka, která je díky výše zmíněnému problému o neproplácení služby pojišťovnami – citelná. Otázka ekonomická je tak stálou nezbytnou součástí provozu hospice. Jisté řešení se nám nabídlo v podobě grantu z Nadačního fondu AVAST. AVAST je společnost, která svými antivirovými programy chrání počítače celého světa. Po řadu let však systematicky podporuje různé charitativní projekty. Jeden z hlavních programů tohoto fondu – Spolu až do konce – se přímo věnuje umírajícím a hospicové péči. Díky finančním prostředkům z programu tak bylo možné vybavit další kancelář nezbytným administrativním a komunikačním vybavením a zaměstnat dalšího člena týmu – fundraisera. Jeho úkolem je koordinované získávání zdrojů a prostředků pro provoz hospice.
Za úspěch však nepovažujeme přímo rozšíření pracovního týmu, ale to, že jsme díky tomu mohli ošetřovat mnohem více pacientů. Na cestách k nim jsme oproti loňsku najezdili o cca. tisíc kilometrů více. Za naši šestiletou existenci jsme doprovázeli celkem více než 120 onkologicky nemocných pacientů. Délka péče se pohybovala od jednoho dne až po téměř jeden rok… To vše je pro nás znamením, že domácí hospicová péče zůstává v našem mikroregionu více než potřebnou. Možnost pečovat o více pacientů je však zásluhou vás všech, kteří podporujete náš domácí hospic, ať již finančně nebo tím, že hájíte a propagujete jeho činnost. Tím, že jste podpořili domácí hospicovou péči, jste společně s námi sdíleli problémy našich klientů a pomáhali vracet smysl života tam, kde nezvratné onkologické onemocnění tvrdě oznámilo: už žádný není!
Za to vše vám děkujeme a přejeme vše dobré do nového roku 2016.

MUDr. Pavel Sieber, ředitel
Mgr. Jakub Holman, fundraiser

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.