Podporují nás

Město Hořice Královéhradecký kraj NF AVAST Nadace Agrofert Lesy ČR Biskupství královéhradecké Nadace KB Jistota Domácí hospic Duha Výbor dobré vůle Kubištovy Hořické trubičky - JANKA Nadační fond Pepina Strix Hořice Kimtex Petráčkovy hořické trubičky Město Nová Paka Město Lázně Bělohrad CWS boco Michal Súkup

Češi domácí hospice podporují

Se vznikem domácích hospiců byl současně zahájen boj, aby se tato péče stala systémovou. Tedy, aby byla uzákoněna jako plnohodnotná zdravotně-sociální služba a aby byla proplácena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. V té první části se podařilo relativně uspět. Domácí hospicová péče je nyní dostupná téměř všude v ČR. V té druhé části zůstává vše při starém, přestože se v posledních měsících hovořilo o opaku.

Je pravdou, že Poslanecká sněmovna schválila před časem novelu zákona o zdravotní péči č. 371/2011, která obsahuje změny ve prospěch domácí hospicové péče. Ovšem protože byla tato novela poslána do druhého čtení s prodloužením času na jednání ve výborech, byla de facto odsouzena k zániku. Schválena by musela být definitivně do září, kdy sněmovna zasedá naposledy, což je realisticky nemožné. Bez této novely je vyloučená i finanční podpora ze strany státu.

Domácí hospic Duha, o.p.s. poskytuje domácí hospicovou péči osm let. Má vůbec smysl, abychom v ní dále pokračovali za těchto podmínek? Odpovědí nám jsou desítky pacientů, kteří se na nás každý rok obracejí se svou důvěrou. Odpovědí nám jsou i ty desetitisíce kilometrů, které naše zdravotní sestry za těmito pacienty najezdily. Ano, věříme, že domácí hospicová péče má v naší zemi smysl. Také i z toho důvodu, že na výše zmíněné problémy nejsme sami. Češi domácí hospice podporují. Na našich webových stránkách jsme nedávno zveřejnili naše sponzory a dárce za uplynulý půlrok. Překvapilo nás, kolik nových jmen se mezi nimi objevilo, stejně jako potěšila stálá podpora těch, které již známe. Máme radost z toho, kolik okolních obcí projevilo zájem o naši službu a podpořilo jí. Těší nás stálá podpora několika firem a společností… Obzvláště je to dlouhodobá přízeň města Hořice a státního podniku Lesy České republiky, s. p., který patří mezi naše největší sponzory a poskytovatele zázemí pro propagaci domácí hospicové péče.

Někteří se však rozhodli jít ještě dále a veřejně si dali za cíl ukotvit domácí hospice v české společnosti. Zmínit určitě musíme dva činitele. Královéhradecký kraj, který dlouhodobě hospicovou péči podporuje a nyní se rozhodl tvořit systémový přístup pro financování hospicové péče na svém území. Dále pak projekt „Spolu až do konce“ Nadačního fondu Avast, jehož druhého ročníku jsme se účastnili v letech 2015-2016 (s finální dotační podporou i pro rok 2017). Projekt je zaměřený na problematické oblasti a překonávání překážek, které s sebou nese realizace naší služby. Tou nejtěžší překážkou je získávání finančních prostředků, do čehož se v minulosti zapojoval celý náš tým. Naším cílem však je, aby zdravotní sestry trávily čas s pacienty a nikoliv s papíry. Díky projektu z Avastu jsme mohli zaměstnat a vyškolit nové fundraisery, kteří se získávání financí věnují profesionálně.

Uvědomujeme si, že nic z toho není přesně to, čeho jsme chtěli dosáhnout. Dozajista máme stále stejný ideál. Aby domácí hospicová péče byla zakotvena v českých zákonech a aby byla tato péče proplácena zdravotními pojišťovnami jako plnohodnotná zdravotně-sociální služba. Realita však zůstává jinde, stejně jako zůstává složité shánění financí na provoz hospice. Přesto neupadáme do pesimismu. Stále nalézáme více a více těch, kteří nám přes všechny těžkosti pomáhají uskutečňovat náš hlavní cíl – péči o umírající. A za to jim všem s vděčností děkujeme!

MUDr. Pavel Sieber, ředitel Domácího hospice Duha, o.p.s.

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.