Podporují nás

Duha oslavila 10 let

Reportáž z oslav 10 výročí a fotografie od Libora Duška.

„Domácí hospic Duha slaví deset let, a to už je důvod k pořádné oslavě.“ Těmito slovy zahájil moderátor Jakub Šmíd slavnostní večer, který ke svému kulatému výročí uspořádal Domácí hospic Duha. Celá akce se uskutečnila v Biografu Na Špici v Hořicích. Ještě před samotnou slavností však byla možnost navštívit mši svatou, kterou v místním Chrámu Narození Panny Marie celebroval královéhradecký biskup J. Exc. Mons. Jan Vokál. Pozvání přijali též J. Exc. pomocný královéhradecký biskup Josef Kajnek a Josef Šedivý, velmistr a generál Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Poté se již návštěvníci přesouvali do nedalekého biografu. O Duze v úvodu promluvili přítomní významní hosté: Aleš Svoboda, starosta města Hořice, Ing. Jiří Vitvar z úřadu Královéhradeckého kraje, Mons. Jan Vokál a MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka prvního lůžkového hospice v ČR. Všichni velice srdečně poděkovali za existenci celé služby Domácího hospice Duha a z pódia odcházeli za vřelého potlesku. Řečníky následně vystřídala na pódiu Sára Pelikovská, která svým scénickým tanečním vystoupením sklidila neméně ovací. Poté již moderátor pozval k mikrofonu Janu Sieberovou ke krátkému rozhovoru. Zde ji pak ještě pozdržel, neboť tým Duhy, rodina a přátelé se připojili, aby Janě dali na znamení díku každý růži. 10 let existence Duhy přineslo stovky pacientů, o které se pečovalo a také řadu nevšedních situací. Nic z toho by se však nestalo, nebýt toho, že se Jana rozhodla tehdy udělat ten příslovečný krok do neznáma a začala poskytovat domácí hospicovou péči – jako vůbec první v Královéhradeckém kraji. Jana tento dík pak následně oplatila i hospicovému týmu: za celou službu a ochotu jít vykonávat toto krásné, ale také velice náročné povolání. Každý z týmu na pódiu ještě obdržel dárek. Ženy kytici a muži láhev vína. Milé povinnosti rozdat dárky se ujal biskup Josef Kajnek. Další částí programu bylo vyhodnocení fotografické a výtvarné soutěže, kterou hospic uspořádal v rámci svého výročí. Potěšující bylo, že řada z výherců byla přítomná v sále a za nepřítomné žáčky mateřské školky a žáky základní školy převzaly ceny s diplomy paní učitelky. Poslední komu předal moderátor mikrofon byl ředitel hospice MUDr. Pavel Sieber, aby představil vizi pro další roky. Ta zůstává jediná: péče o umírající. Poslání, které Duha vykonává už deset let, což v podmínkách maloměsta a systému, kde domácí hospicovou péči neproplácejí pojišťovny, označil za „zázrak“. Zázrak, na kterém se ovšem podílelo také množství sympatizantů a sponzorů. Těm všem MUDr. Sieber vyjádřil velký dík. S tím končila oficiální část programu, kterou ještě doprovodili čtyři čelisté z hudebního tělesa Prague Cello Quartet, jenž obohacovali svou hudbou jednotlivé části celého večera. Domů se však většina přítomných ještě nerozešla. Následovalo neméně příjemné neformální setkání u chlebíčků, kávy a narozeninového dortu. Vše nejlepší, Duho!

PODĚKOVÁNÍ SPONZORŮM AKCE

ZOO Dvůr Králové, ALBI NOPEK a.s. Hořice, J. KIECOVÁ – drogerie Lázně Bělohrad, PORTIX Lázně Bělohrad, AKÁCIE – květinářství Lázně Bělohrad, BOTY EVA BÍLKOVÁ Lázně Bělohrad, LIBUŠE KAPRASOVÁ–papírnictví Lázně Bělohrad, KERAMOART Hořice, ALENA FRAŇKOVÁ – textilní galanterie Hořice, ZAHRADNÍ TECHNIKA VOLEJNÍK Hořice, KVĚTINY LUDVÍK LEJDAR Lázně Bělohrad, PRŮMYSLOVÉ ZBOŽÍ KARLOVÁ MARIE Lázně Bělohrad, HRAČKY PETRA KARRASOVÁ Hořice, BEZVA ZDRAVÍ Hořice, PAPÍRNICTVÍ ALEŠ SVOBODA Hořice, KUBIŠTOVY HOŘICKÉ TRUBIČKY, PENZION VĚŽIČKA Lázně Bělohrad, NOVÁ VINOTÉKA HOŘICE, VINOTÉKA ANNA

BIOGRAFU NA ŠPICI za poskytnutí prostor pro konání celé akce

Římskokatolické farnosti Hořice za poskytnutí prostor kostela pro mši svatou

Musíte být přihlášeni k přidávání komentářů. Přihlašovací jméno a heslo obdržíte na Váš mail. Žádosti o přístup na web posílejte na adresu uvedenou v kontaktech. Děkujeme za Vaše příspěvky.